اظهارات سخنگوی کاخ سفید همانند یک بمب خبری در ایران منفجر شد! آیا ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره موضوع ابعاد احتمالی نظامی توافق پنهان انجام داده است؟ آیا براساس این توافق قرار است دسترسی‌ها یا به عبارتی بازرسی‌هایی از مراکز نظامی ایران صورت گیرد؟

سخنگوی کاخ سفید طی یک نشست خبری اعلام کرد ایران و آژانس یک توافق محرمانه انجام داده‌اند و براساس آن ایران باید اطلاعات و دسترسی‌های لازم درباره ابعاد احتمالی نظامی را به بازرسان آژانس بین‌الملل انرژی اتمی ارائه دهد. ارنست تاکید کرد اجرای تعهدات آمریکا منوط و مشروط به تکمیل دسترسی‌ها و گزارشات درباره PMD است. او البته در لابه‌لای اظهارات خود این را هم گفت که سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل می‌توانند در جریان اطلاعات مربوط به این دسترسی‌ها درباره ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای ایران قرار گیرند!

این اظهارات سخنگوی کاخ سفید همانند یک بمب خبری در ایران منفجر شد! آیا ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره موضوع ابعاد احتمالی نظامی توافق پنهان انجام داده است؟ آیا براساس این توافق قرار است دسترسی‌ها یا به عبارتی بازرسی‌هایی از مراکز نظامی ایران صورت گیرد؟
رضا نجفی همزمان با انتشار نامه‌ای خطاب به یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نسبت به افشاگری ارنست اعتراض کرد و اظهارات ارنست درباره توافق محرمانه میان ایران و آژانس را غیرمسؤولانه دانست. نجفی در این نامه به اظهارات ارنست درباره دسترسی سرویس‌های امنیتی و جاسوسی آمریکا و اسرائیل به اطلاعات بازرسی‌ها از برنامه هسته‌ای ایران نیز اعتراض کرد.
اما در کنار موضوع نگرانی نسبت به نشت اطلاعات محرمانه ایران از طریق بازرسان آژانس، موضوع محتوای توافق محرمانه میان ایران و آژانس یکی از نکات اصلی است که باید درباره آن شفاف‌سازی شود.
اساسا این توافق به چه دلیلی محرمانه است؟ قطعا ۱+۵ در جریان محتوای دقیق این توافق قرار گرفته است و مقامات آمریکایی تا سطح سخنگوی کاخ سفید نیز در جریان جزئیات آن قرار دارند! بنابراین منطق و اساس محرمانه کردن این توافق چه بوده است؟

نکته دیگر این است که در حالی که آمانو قرار است تا پایان سال میلادی گزارشی درباره نتیجه بازرسی‌های منطبق بر این توافق محرمانه را منتشر کند، اساسا دیگر مفاد محرمانه‌ای وجود نخواهد داشت چراکه گزارش آمانو درباره نتایج همین مفاد محرمانه است و آمانو در گزارش مزبور، به شرح این مفاد می‌پردازد! بنابراین دلیل محرمانه کردن این توافق چیست؟ مسؤولان دولتی، بویژه رئیس سازمان انرژی اتمی باید درباره این سوال شفاف‌سازی کنند!
اما موضوع دیگر درباره دور خوردن خط قرمز بازرسی و دسترسی به اماکن نظامی ایران است! عدم صدور مجوز و ماذون نبودن مقامات نظامی برای اجازه دادن به بازرسی نظامی مواضع صریح نظام است. از سوی دیگر یکی از مفاد، قانون الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‌ای ملت ایران، ممنوعیت هرگونه دسترسی و بازرسی از مراکز نظامی ایران است. این یکی از ۳ خط قرمز نظام در مذاکرات هسته‌ای بوده است. با این حال اما به نظر می‌رسد این خط قرمز در قالبی غیر از متن برجام و در چارچوب توافق محرمانه میان سازمان انرژی اتمی و آژانس رد شده است! یعنی مطالبات آمریکایی‌ها و آژانس به بهانه PMD نه به صورت صریح در متن برجام، بلکه در قالب توافق محرمانه میان سازمان انرژی اتمی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام خواهد شد! به عبارتی خط قرمز ممنوعیت بازرسی از مراکز نظامی و دسترسی به دانشمندان ایرانی، بنفش شد! به هر حال بزرگ‌ترین عملیات بازرسی آژانس بزودی در ایران آغاز خواهد شد. عملیاتی که بنا به اظهارنظر جان کری بر اساس آن ۱۵۰ بازرس آژانس در تهران مستقر خواهند شد.

لینک متن کامل خبر در جهان نیوز

http://jahannews.com/vdcfmtdj0w6dmya.igiw.html

 با توجه به موارد فوق ظاهرا درباره همه چیز به دور از چشم ملت ایران توافق شده و فقط باید منتظر بمانیم تا مشخص شود لانه جاسوسی جدید آمریکا  در کدام خیابان تهران بر پا خواهد شد؟!





نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 8 مرداد 1394 11:16 ب.ظ
کدام سفارتخانه محل جاسوسی نیست؟ که امریکانباشد؟ این همان جریان بزه است


حقوق هسته ای
همه با هم یکصدا در مقابل زیاده خواهی دشمن
درباره وبلاگ

اصولی که بایست در توافقنامه هسته ای رعایت می شد
اصل یک: تمام تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران باید یک‌جا و هم‌زمان با امضاء توافقنامه کاملاً لغو (نه تعلیق) شود.
اصل دوم : دستاوردهای هسته‌ای در حد نیازهای واقعی کشور باید حفظ و تقویت شود.
اصل سوم: هیچ مانعی برای استمرار تحقیقات و پیشرفت‌های علمی و فنی در امور هسته‌ای و هیچ محدودیتی برای دانشمندان مربوطه وجود نداشته باشد.
اصل چهارم: هیچ نظارتی فراتر از مقررات و عرف بین المللی اعمال نشود.
اصل پنجم : هیچ‌گونه نظارت و اعمال محدودیت بر نیروهای مسلح و مراکز نظامی و امنیتی پذیرفته نیست.
اصل ششم: توافق هسته‌ای باید بازگشت پذیر باشد و در صورت نقض عهد دشمن ما هم بتوانیم به شرایط قبل از توافق برگردیم.

مدیر وبلاگ : ملت ایران
مطالب اخیر
نویسندگان
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات